אלימות שוטרים

לצערנו, אנו חיים כיום בעולם בו אלימות של אנשי החוק כלפי אזרחים הפכה לדבר שאינו חריג בנוף המקומי. לכן חשוב להבין כיצד יש לפעול במקרה בו נפלתם קורבן לאלימות מצד שוטרים. במדריך שלפניכם נסביר מהי אלימות שוטרים ואילו פעולות באפשרותכם לנקוט על פי חוק כדי שתוכלו לשמור על זכויותיכם מחד, ולוודא שהאחראים למעשי האלימות יתנו את הדין בגין מעשיהם מאידך.

מדוע חשוב לדווח על אלימות שוטרים

החוק בישראל שואף לטפל במלוא חומרת הדין באירועים אלימים בין אזרחים לבין עצמם. אין סיבה שהמקרה בו שוטר תוקף אזרח יהיה שונה בהיבט זה. אולם למרבה הצער, במצב שבו שוטר מפגין כלפי אזרח אלימות ומדווח, פעמים רבות נשמעת הטענה שמדובר היה באקט של הגנה עצמית מצד השוטר. לכן חשוב לפנות לקבלת ייצוג משפטי של עורך דין פלילי מנוסה בהליך הגשת התלונה כנגדו.

 

כיצד ניתן לפעול כנגד אלימות שוטרים?

אם הייתם עדים לאלימות שוטרים או שנפגעתם ממנה, האדם אליו אתם יכולים לפנות הוא עורך דין פלילי אשר לא רק שיבוא לעזרתכם ויבקש להביא לעונשו של שוטר שפעל באלימות כלפיכם אלא ידע גם לפעול בערוצים המקובלים ובאופן שישרת אתכם. תלונה כנגד שוטרים עוברת בערוצים מסוימים והיא שונה בתכלית מתלונה בין אזרח אחד לאחר.

 

מהם הערוצים המקובלים לטיפול באלימות שוטרים?

מהרגע בו אתם ועורך הדין שלכם החלטתם להגיע לבית המשפט ולהתלונן על שוטר בגין תקיפה שהוא ביצע כלפיכם יש לפנות אל המחלקה לחקירת שוטרים (מח"ש) ולהגיש תלונה מפורטת עד כמה שניתן שתציג את נסיבות המקרה שלכם לפרטי פרטים. לאחר מכן מח"ש יתחילו לדון במקרה שלכם ולנסות להבין כיצד הם מבקשים לטפל בזה אצלם. בכל מקרה עליכם להמשיך לדון במקרה בעזרת עורך הדין שלכם.

 

כיצד מטפלת המחלקה לחקירת שוטרים (מח"ש) בתלונות על אלימות שוטרים

יש להבין כי המחלקה לחקירות שוטרים היא גוף נפרד לגמרי מין המשטרה כאשר מחלקה זאת פועלת בצורה רציפה אל מול המשטרה במטרה לתפוס שוטרים אשר עברו על החוק במהלך ביצוע העבודה שלהם.  זוהי מחלקה שמתעסקת מדי יום במקרים כמו שלכם.

אלימות שוטרים
אלימות שוטרים

עד כמה המקרה של אלימות שוטרים נפוץ בישראל?

למעשה, מקרה של אלימות שוטרים יכול להתקיים במסגרות רבות. הן כאשר אתם מבצעים מעשה מסוים אשר נראה לשוטרים כעבירה על החוק והן כאשר שוטרים מבקשים לדון איתכם בגין דבר מה. ישנן פעמים בהן שוטר מבקש לחסום בפניכם מילוי זכות מסוימת כמו ניסיון להבין מדוע הוא מבקש לרשום לכם דו"ח.

 

אלימות שוטרים – על חשיבות תיעוד האירוע

בכל מקרה, כאשר אתם מגיעים למצב לא נעים בו אתם באים במגע עם רשויות החוק והאכיפה, יש לכם את היכולת לתעד את המקרה לטובתכם על מנת שתוכלו להצטייד בראייה במקרה בו נעשתה עבירה כלפיכם מצד השוטר. שוטרים אכן יכולים להתנהג בצורה לא תקינה ויש להיערך לכך.

 

אלימות שוטרים – מדוע חשוב לתעד את מעשה האלימות מצד השוטר

טוב לדעת כי כיום שוטרים מצוידים במצלמות גוף אשר מתארות כל מקרה ומקרה אשר מתקיים בעת המשמרת שלהם. שוטר יכול לבחור להפעיל את מצלמת הגוף שלו כאשר הוא רואה לנכון כי ישנו מקרה אשר מצריך זאת. מצלמת הגוף נועדה על מנת ששוטר יראה את הצד שלו במקרה.

 

תלונות שווא על אלימות שוטרים

למרות שכל אזרח בישראל רשאי להגיש תלונה לרשויות החוק במידת הצורך ולדווח על אלימות שוטרים וגורמי אכיפה אחרים, חשוב להבין כי לא כל מקרה הוא בהכרח בגדר אלימות שוטרים שמצדיקה חקירה במח"ש. רק מקרי אלימות חריגים ובעייתיים במיוחד יטופלו כראוי במסגרת זו.

בנוסף לכך, יש לנסות לנתח לעומק את נסיבות המקרה עליו אתם עומדים להתלונן בעזרתו של עורך דין פלילי. אמנם כאשר חוויתם אקט של אלימות, לעתים נראה שקשה להתווכח עם העובדות. אך ישנם מצבים שבהם אירוע מסוים יכול להיות שנוי במחלוקת ונתון לפרשנות.

 

האם יתכן שתלונה בגין אלימות שוטרים תידחה?

יש להבין כי יכול להיות שמח"ש ימצאו כי התלונה שלכם לא רלוונטית. דבר זה יכול לקרות מכמה סיבות. ראשית, לא נמצאו מספיק ראיות מדויקות אשר יוכיחו כי אכן נעשתה עבירה. שנית, ישנו מצב בו התלונה שלכם יכולה להיות לא מדויקת ולהישמע כקטנונית ולא מספיק חשובה.

 

בדיווח על אלימות שוטרים כל פרט הוא חשוב

יש להשקיע במעמד הגשת התלונה ולראות בו כשלב החשוב ביותר במקרה שלכם. תלונה אשר תינתן בצורה בעייתית יכולה לגרור טיפול קצר מאוד במקרה שלכם ואף לכך שמח"ש יבחינו כי התלונה אינה מוצדקת ויבקשו לעזוב את הטיפול בה. מוטב לכתוב את הדברים שתרצו לומר.

 

מדוע חשוב להישאר ענייניים גם כשמתלוננים על אלימות שוטרים

אנו מבינים כי מעמד הגשת התלונה כנגד רשויות החוק הוא עניין עדין ומורכב. אך לעיתים, דווקא הרגישות של הסיטואציה עלולה לגרום לכך שרשויות החוק יראו בתלונה שלכם מעשה נקמני או רגשני ולא יתייחסו אליה כתלונה לגיטימית ומוצדקת.

 

בשורה התחתונה

היה וחוויתם מקרה של אלימות שוטרים כנגדכם או כנגד אדם אחר, חשוב לפעול בהקדם ובאופן ישיר מול המחלקה לחקירת שוטרים. מומלץ גם להסתייע בהליך בשירותיו של עורך דין פלילי כדי להבטיח שהמקרה שלכם יטופל באופן ראוי ושהצדק יעשה.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

עבירת תגרה

בכדי לשמור על שלומו של הציבור ולהגן עליו, קיימים כמה חוקים אשר אוסרים התנהגות אלימה ובריונית. אנשים אשר מפרים חוקים אלה עשויים לקבל עונשי מאסר

עבירת תקיפה סתם

"תקיפה סתם" הינה אחת מהעבירות שההרשעה בגינן אינה מחייבת פגיעה פיזית. ככלל, מדובר בעבירה פלילית שמוגדרת כמעשה אלים כלפי אדם אחר בניגוד לרצונו. מבין כלל

עבירות איומים

עבירות איומים הן עבירות פליליות נפוצות למדי במדינת ישראל. עבירות איומים מתבצעות כנגד אנשים מכל קבוצות האוכלוסיה – החל מנבחרי ציבור, אנשים מפורסמים, אושיות תקשורת,

עבירת חבלה חמורה

עבירות של תקיפה וחבלה נחשבות לעבירות חמורות מאוד. המחוקק שואף, ובצדק, להעניש את העבריין הגורם חבלה לאדם אחר בחומרה. זאת, בהתאם לחומרת החבלה שאותה גרם.

עו"ד אלימות במשפחה

אלימות במשפחה היא בין התופעות היותר מטרידות שניתן להעלות על הדעת, ודווקא בתקופה האחרונה, היא הופכת שכיחה מאי פעם. למרבה הצער, עבור אנשים רבים, התא