איך פותחים תיק גירושין ומהו התהליך המלא?

פתיחת תיק גירושין מתחילה בפנייה אל בית הדין הרבני.

היא ממשיכה בהחלטה האם להגיש תביעה על חלק מנושאי הגירושין גם מול בית משפט לענייני משפחה, וכוללת כמובן את הטיפול בנושאים רגישים כמו הסדרי משמורת, חלוקת משאבים כלכלית וכן הלאה.

בנוסף, אפשר להתייעץ עם עורך דין בכל אחד מהשלבים האלה, ולעבור את התהליך מהר וביעילות

 

הסמכות הבלעדית בישראל לטיפול בענייני נישואין וגירושין היא בית הדין הרבני. בנישואין שמוכרים על ידי המדינה, רק בית הדין הרבני מוסמך לטפל בתהליך או במקרה של פירוק התא המשפחתי. אז כדי להתחיל תהליך של גירושין, צריך לפתוח תיק ולפנות אל בית הדין הרבני.

על אף האמור לעיל, יש נושאים שקשורים אל בית הדין הרבני שבהם אין לו סמכות בלעדית לדון בהם. אפשר להשאיר את הדיון בנושאים אלו תחת המטריה של בית הדין הרבני במידה ובני הזוג בוחרים בכך, אך זה לא חובה. אם למשל בני הזוג רוצים לטפל בנושאים שונים במישור האזרחי ולא בבית הדין הרבני, הם יכולים לתבוע זאת בבית משפט לדיני משפחה.

 

באיזה שלב מתייעצים עם עורך דין?

החוק בישראל לא מחייב פתיחת תיק גירושין בחתימה של עורך דין. מצד שני, איש מקצוע כמו עורך הדין הוא הגורם היחיד שיכול לייצג את האינטרסים של הלקוחות גם מול בית הדין הרבני ובעיקר מול בית המשפט. אז אם רוצים לקצר את התהליך, כדאי לתת עדיפות לאיש מקצוע מקומי ולבחור עורך דין גירושין במרכז אם גרים בגוש דן, עורך דין מהצפון אם גרים בחיפה וכן הלאה.

 

היתרון של התייעצות עם עורך דין

פתיחת תיק בבית הדין הרבני כרוכה בהגשת בקשה מסודרת ובמילוי מסמכים של שמות בני הזוג. עם זאת, התייעצות עם עורך דין יכולה להתבצע עוד לפני שפותחים באופן רשמי את תיק הגירושין מול בית הדין הרבני. ככל שמתייעצים מוקדם יותר עם עורך דין גירושין במרכז או בכל מקום אחר בארץ, כך המשמעות היא טיפול יסודי בנושאים הבירוקרטיים ויכולת להוריד עוד דאגה מעל הפרק.

 

איזה נושאים עולים לדיון בהליך הגירושין?

הדרך מפתיחת תיק הגירושין ועד לקבלת הגט ופתיחת דף חדש כרוכה בטיפול בשלל נושאים שונים. נושאים אלו קובעים איך ייראה התא המשפחתי תוך כדי הגירושין או אחריהם, איזה זכויות יישמרו לכל אחד מבני הזוג וכן הלאה.

מלבד הצד הכלכלי, הליך גירושין כולל בתוכו דיונים על מזונות ועל הורות. במקרים של אלימות בין בני הזוג, יכול להיות שבתי המשפט או בתי הדין הרבניים יבחרו להתערב על מנת להגן על הילדים. כמו כן, ישנן סוגיות רגישות סביב הנושא של דיור וזכויות כלכליות נוספות לגרושים – החל מנקודות זיכוי ממס הכנסה ועד חלוקת פנסיה תקציבית.

 

משפחה מפורקת

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא