איך משפט בתחום דיני המשפחה יכול להפוך לפלילי

לא כולם מודעים לכך שמשפטים שעוסקים תחילה בדיני משפחה יכולים להפוך ברגע אחד להליך פלילי. כדי להביא את העניין למודעות, החלטנו לכתוב סדרת מאמרים בנושא זה. מאמר זה הינו המאמר ה – 1 בסדרה והוא המבוא לכל הנוגע לנושא. הישארו אתנו ותגלו איך משפט שנוגע לענייני משפחה יכול להפוך למורכב הרבה יותר.

 

רקע לכתיבת המדריך

את המדריך הנוכחי כתבנו לאחר שקרובת משפחה שלנו הגישה תביעה בבית משפט לענייני משפחה וקיבלה סיוע מטעם עורך דין שבקיא בנושא. בהתחלה העניינים זרמו והיה נראה שההליך מתבצע על מי מנוחות. אך לאחר זמן מה, ברגע אחד, הכול התהפך. קרובת המשפחה שלנו כמעט וקיפחה את חייה בגלל אלימות שחוותה מצד מי שהיה אז בעלה והמשפט שהתחיל בדיני משפחה הפך להיות משפט פלילי לכל דבר ועניין. התברר לנו שיש לא מעט מקרים כאלו והדבר לא ידוע בכלל לחלק נרחב מהאזרחים במדינה. כך שהחלטנו לצאת במסע לכתיבת המדריך שיעלה את הנושא החשוב למודעות.

 

מצבים שבהם משפט בענייני משפחה הופך לפלילי

כאמור, זה לא חדש שתיקי משפחה הופכים להיות תיקים פליליים. שכן, תיקים מסוג זה מלווים באופן טבעי באמוציות קיצוניות, כעסים ותסכול רב. כך שקורה לעיתים שאחד מהצדדים מוצא את עצמו באיבוד שליטה עצמית. עו"ד אביטל חורף שמשרדה נמצא בירמיהו 43, ירושלים, ציינה בפנינו שהיא ליוותה תיקים שנוגעים לענייני משפחה שבסופו של דבר הפכו להליך פלילי בגלל התרחשות של אחד או יותר מהמצבים הבאים:

  • איומים
  • תקיפה
  • הפרת צו הגנה

 

אלימות במשפחה

אלימות שמתרחשת בכותלי הבית עשויה גם כן להוביל להליך פלילי. אלימות בבית, המקום שנחשב לבטוח עבור רבים עשויה להביא לא פעם לחוסר אמון ולכאב עצום. מדובר בכאב שאינו רק פיזי, אלא גם נפשי. כשמתבצע הליך שנוגע לדיני משפחה והמחוקק חש שישנה אלימות בכותלי הבית של התובע או התובעת, הוא צפוי לראות זאת בחומרה רבה. הדבר יכול להתבטא במתן עונשים חמורים בהתאם לקבוע בחוק. במצבים שכאלו, חשוב מאוד לפנות לקבלת ייעוץ מטעם עורך דין שבקיא בתחום. אם אין לכם כעת עורך דין שמלווה אתכם בהליך, כדאי שתיכנסו לקישור הבא ותקבלו פרטים נוספים בנושא:  https://lawdin.co.il.

 

הדבר עשוי לקרות לאנשים נורמטיביים

ייתכן שאתם, קוראים יקרים, סבורים כעת כי רק אנשים שיש בהם צדדים אלימים מובהקים וידועים מוצאים את עצמם על ספסל הנאשמים במהלך או בסופו של משפט בתחום דיני משפחה. האמת היא שאין זה נכון. גם אנשים נורמטיביים שבימים כתיקונם מסתובבים עם תעודת יושר שקיבלו מטעם המשטרה בשלב מסוים בחייהם, עשויים למצוא את עצמם במצב עגום זה.

 

לסיום

כעת ידוע לכם איך משפט בתחום דיני משפחה יכול להפוך לפלילי ברגע. כך שנותר לכם להעביר את המידע הלאה ולהעלות את המודעות בנושא.

עורך דין

 

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

מהי כתובה והאם היא מחייבת?

הכתובה היא אבן יסוד בטקס הנישואין היהודי, ומהווה את ההסכם המשפטי-הלכתי המסדיר את מערכת היחסים בין החתן לכלה. שורשיה של הכתובה נעוצים עמוק במשפט העברי